West.png

WVSSAC Boy's State Basketball Championship

Airing on 93.3FM approx. 15 minutes prior to tip

Listed below is the schedule for the WVSSAC boys state basketball tournament. Competition begins Tuesday, May 4 and concludes with the four championship games on Saturday, May 8.

Class AAAA seeds:

  1. Morgantown (17-1)

  2. George Washington (14-1)

  3. Martinsburg (14-1)

  4. Huntington (11-3)

  5. University (11-1)

  6. Cabell Midland (12-4)

  7. Jefferson (11-4)

  8. Woodrow Wilson (10-11)

Class AAAA schedule:

Quarterfinals:

Game 1 – No. 3 Martinsburg vs. No. 6 Cabell Midland – Thursday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 2 George Washington vs. No. 7 Jefferson – Thursday, 1 p.m.

Game 3 – No. 1 Morgantown vs. No. 8 Woodrow Wilson – Thursday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 4 Huntington vs. No. 5 University – Thursday, 9:00 p.m.

Semifinals:

Game 5 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 5:30 p.m.

Game 6 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 9:00 p.m.

Championship:

Game 7 – Final – Saturday, 8 p.m.

 

Class AAA seeds:

  1. Robert C. Byrd (13-1)

  2. Fairmont Senior (15-1)

  3. Shady Spring (12-2)

  4. Nitro (15-3)

  5. Wheeling Central Catholic (12-2)

  6. Herbert Hoover (13-3)

  7. Winfield (13-6)

  8. Hampshire (14-2)

Class AAA schedule:

Quarterfinals:

Game 1 – No. 3 Shady Spring vs. No. 6 Herbert Hoover – Wednesday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 2 Fairmont Senior vs. No. 7 Winfield – Wednesday, 1:00 p.m.

Game 3 – No. 1 Robert C. Byrd vs. No. 8 Hampshire – Wednesday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 4 Nitro vs. No. 5 Wheeling Central Catholic – Wednesday, 9:00 p.m.

Semifinals:

Game 5 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 11:15 a.m.

Game 6 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 7:15 p.m.

Championship:

Game 7 – Final – Saturday, 5:30 p.m.

 

Class AA seeds:

  1. Williamstown (14-1)

  2. Poca (11-4)

  3. Charleston Catholic (11-2)

  4. Clay County (12-3)

  5. Chapmanville (8-6)

  6. Ritchie County (11-6)

  7. Bluefield (9-9)

  8. Moorefield (6-11)

Class AA schedule:

Quarterfinals:

Game 1 – No. 4 Clay County vs. No. 5 Chapmanville – Tuesday, 11:15 a.m.

Game 2 – No. 1 Williamstown vs. No. 8 Moorefield – Tuesday, 7:15 p.m.

Game 3 – No. 3 Charleston Catholic vs. No. 6 Ritchie County – Wednesday, 11:15 a.m.

Game 4 – No. 2 Poca  vs. No. 7 Bluefield – Wednesday, 7:15 p.m.

Semifinals:

Game 5 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 9:30 a.m.

Game 6 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 1:00 p.m.

Championship:

Game 7 – Final – Saturday, 12:30 p.m.

 

Class A seeds:

  1. Man (13-2)

  2. Tug Valley (12-2)

  3. Pendleton County (15-0)

  4. Webster County (11-6)

  5. Clay-Battelle (15-2)

  6. Greenbrier West (11-7)

  7. Cameron (12-4)

  8. Tucker County (12-5)

Quarterfinals:

Game 1 – No. 3 Pendleton County vs. No. 6 Greenbrier West – Tuesday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 2 Tug Valley vs. No. 7 Cameron – Tuesday, 1 p.m.

Game 3 – No. 1 Man vs. No. 8 Tucker County – Tuesday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 4 Webster County vs. No. 5 Clay-Battelle – Tuesday, 9:00 p.m.

Semifinals:

Game 5 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Thursday, 11:15 a.m.

Game 6 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Thursday, 7:15 p.m.

Championship:

Game 7 – Final – Saturday, 10 a.m.

Listen_Now_Button.png
95.png