East.png
103 small.png

2021 West Virginia SSAC Boy's State Basketball Championship

 Airing on 93.3FM WKCJ Approx. 15 minutes before tip.

Listed below is the schedule for the WVSSAC boys state basketball tournament. Competition begins Tuesday, May 4 and concludes with the four championship games on Saturday, May 8.

Class AAAA seeds:

  1. Morgantown (17-1)

  2. George Washington (14-1)

  3. Martinsburg (14-1)

  4. Huntington (11-3)

  5. University (11-1)

  6. Cabell Midland (12-4)

  7. Jefferson (11-4)

  8. Woodrow Wilson (10-11)

Class AAAA schedule:

Quarterfinals:

Game 1 – No. 3 Martinsburg vs. No. 6 Cabell Midland – Thursday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 2 George Washington vs. No. 7 Jefferson – Thursday, 1 p.m.

Game 3 – No. 1 Morgantown vs. No. 8 Woodrow Wilson – Thursday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 4 Huntington vs. No. 5 University – Thursday, 9:00 p.m.

Semifinals:

Game 5 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 5:30 p.m.

Game 6 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 9:00 p.m.

Championship:

Game 7 – Final – Saturday, 8 p.m.

 

Class AAA seeds:

  1. Robert C. Byrd (13-1)

  2. Fairmont Senior (15-1)

  3. Shady Spring (12-2)

  4. Nitro (15-3)

  5. Wheeling Central Catholic (12-2)

  6. Herbert Hoover (13-3)

  7. Winfield (13-6)

  8. Hampshire (14-2)

Class AAA schedule:

Quarterfinals:

Game 1 – No. 3 Shady Spring vs. No. 6 Herbert Hoover – Wednesday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 2 Fairmont Senior vs. No. 7 Winfield – Wednesday, 1:00 p.m.

Game 3 – No. 1 Robert C. Byrd vs. No. 8 Hampshire – Wednesday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 4 Nitro vs. No. 5 Wheeling Central Catholic – Wednesday, 9:00 p.m.

Semifinals:

Game 5 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 11:15 a.m.

Game 6 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 7:15 p.m.

Championship:

Game 7 – Final – Saturday, 5:30 p.m.

 

Class AA seeds:

  1. Williamstown (14-1)

  2. Poca (11-4)

  3. Charleston Catholic (11-2)

  4. Clay County (12-3)

  5. Chapmanville (8-6)

  6. Ritchie County (11-6)

  7. Bluefield (9-9)

  8. Moorefield (6-11)

Class AA schedule:

Quarterfinals:

Game 1 – No. 4 Clay County vs. No. 5 Chapmanville – Tuesday, 11:15 a.m.

Game 2 – No. 1 Williamstown vs. No. 8 Moorefield – Tuesday, 7:15 p.m.

Game 3 – No. 3 Charleston Catholic vs. No. 6 Ritchie County – Wednesday, 11:15 a.m.

Game 4 – No. 2 Poca  vs. No. 7 Bluefield – Wednesday, 7:15 p.m.

Semifinals:

Game 5 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 9:30 a.m.

Game 6 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Friday, 1:00 p.m.

Championship:

Game 7 – Final – Saturday, 12:30 p.m.

 

Class A seeds:

  1. Man (13-2)

  2. Tug Valley (12-2)

  3. Pendleton County (15-0)

  4. Webster County (11-6)

  5. Clay-Battelle (15-2)

  6. Greenbrier West (11-7)

  7. Cameron (12-4)

  8. Tucker County (12-5)

Quarterfinals:

Game 1 – No. 3 Pendleton County vs. No. 6 Greenbrier West – Tuesday, 9:30 a.m.

Game 2 – No. 2 Tug Valley vs. No. 7 Cameron – Tuesday, 1 p.m.

Game 3 – No. 1 Man vs. No. 8 Tucker County – Tuesday, 5:30 p.m.

Game 4 – No. 4 Webster County vs. No. 5 Clay-Battelle – Tuesday, 9:00 p.m.

Semifinals:

Game 5 – Game 1 winner vs. Game 2 winner – Thursday, 11:15 a.m.

Game 6 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Thursday, 7:15 p.m.

Championship:

Game 7 – Final – Saturday, 10 a.m.